Sprawozdanie z wycieczki do Cieszyna

W dniach od 5-6 listopada 2013 roku odbyła się szkolna wycieczka do Cieszyna, której celem było uczczenie odzyskania przez Polskę niepodległości. Miejsce wyboru wycieczki było nieprzypadkowe, ponieważ właśnie w tym mieście w 1918 roku zawiązała się Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego, która była jedną z pierwszych ośrodków władzy na ziemiach polskich.

Problemem logistycznym był przejazd z Gliwic do Cieszyna, który składał się aż z dwóch przesiadek i zmiany środka lokomocji. W godzinach przedpołudniowych dojechaliśmy do Cieszyna, który niestety przywitał nas niesprzyjająca aurą. Niestety zła pogoda utrzymywała się niemal do końca naszej wycieczki. Nasze bagaże zanieśliśmy do schroniska młodzieżowego, który był naszym miejscem noclegowym i udaliśmy się na w kierunku rynku oraz cieszyńskiego zamku. Przez całe popołudnie z krótką przerwą obiadową uczniowie poznawali zawiłe losy Cieszyna, ziemi cieszyńskiej, Śląska oraz Rzeczpospolitej. Zwiedzaliśmy również wieżę piastowską oraz Rotundę św. Mikołaja. Wieczorem powróciliśmy do schroniska, gdzie w ramach integracji zagraliśmy w kalambury oraz dla chętnych zorganizowane były zawody sportowe.

W środę po spakowaniu się wyruszyliśmy ponownie w kierunku starówki, zwiedzając po drodze Cieszyńską Wenecję, Studnię Trzech Braci, Muzeum Drukarstwa, a także zjedliśmy wspólny obiad w jednej z cieszyńskich restauracji. W godzinach popołudniowych wyruszyliśmy do Gliwic, do których dojechaliśmy o godzinie dziewiętnastej. Niestety nie udało się zrealizować jednego punktu wycieczki, jakim było zwiedzanie cieszyńskiego browaru, aczkolwiek problemem był wiek uczestników wycieczki (wymagana pełnoletniość). Podsumowując wyjazd należy uznać za udany i śmiało można stwierdzić, iż wszystkie cele postawione przez organizatorów zostały zrealizowane.

D. Sifczyk, nauczyciel historii

Tagged , , , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.