Święto 11 listopada

Zgodnie z tradycją w naszej szkole rok rocznie odbywa się ślubowanie klas pierwszych. W tym roku ta ważna uroczystość zbiegła się ze Świętem Odzyskania Niepodległości. Data ślubowania została starannie wybrana, gdyż słowa, które wypowiadali uczniowie były potwierdzeniem tego jak ważna jest miłość i szacunek do wolnej i niepodległej ojczyzny.

Uroczystość poprowadziła pani mgr inż. M. Kajdańska – pomysłodawczyni tej imprezy oraz uczeń klasy 3w – Robert Teodorczak – odpowiedzialny za dowodzenie pierwszakami. Pani Kajdańska przywitała panią Prezes SAWRM – Grażynę Grzesik, panią Dyrektor szkół – Anetę Ćwikiel – Łobodę, nauczycieli, zaproszonych rodziców i… gości, którzy swoją obecnością podnieśli rangę naszego szkolnego wydarzenia.
Na ślubowaniu pojawiła się Minister Edukacji Narodowej, posłanka na Sejm obecnej kadencji – pani Krystyna Szumilas oraz komendant WKU w Gliwicach – pan płk Roman Nowogrodzki. Pani Kajdańska zwracając się do uczniów podkreśliła, jak bardzo ważne i zobowiązujące są słowa ślubowania. Powiedziała, że dzisiaj Ci młodzi ludzie przejmują schedę po naszych przodkach, którzy wywalczyli dla nas wolność. „Dzisiaj podejmujecie ogromne moralne wyzwanie bycia honorowym, uczynnym, bycia przykładnym młodym obywatelem Polski” – mówiła pani Kajdańska. Po tych słowach uczniowie klasy 2w i 2g zaśpiewali Rotę, a uczennica Kamila Krzywda przedstawiła historię 11 listopada 1918. Po krótkim występie, przekazaniu sztandaru, nastąpiła wzruszająca i uroczysta chwila dla młodych ludzi. To oni w tym ważnym dniu składali przysięgę przed panią Dyrektor: bycia sumiennym uczniem, dbania o honor i dobre imię szkoły, szanowania swoich nauczycieli i rodziców, uczenia się pilnie tego, co dobre i mądre, pomagania słabszym i potrzebującym, kochania swojej Ojczyzny i przyczyniania się do jej rozwoju, bycia dobrym i prawym obywatelem naszego kraju. Na twarzach nauczycieli, uczniów, a szczególnie rodziców widać było przejęcie i wzruszenie, w szczególności ojcowie uczniów klasy 1w (profil wojskowy) nie kryli dumy ze swoich dzieci, wspominając czasy, kiedy to oni przysięgali wiernie służyć Ojczyźnie. Po ślubowaniu głos zabrała pani Dyrektor, która w krótkich słowach nawiązała do historii, do sztandaru i do ślubowania. Słowa gratulacji i życzenia wielu sukcesów uczniowie usłyszeli od pani Minister – Krystyny Szumilas, natomiast pan pułkownik Nowogrodzki podkreślał, że noszenie munduru to chluba i zaszczyt dla młodego człowieka.
Po zakończeniu oficjalnej części, pani Dyrektor oraz pan pułkownik wręczyli certyfikaty ślubowania.
Na zakończenie uczennice z klas artystycznych przygotowały pokaz taneczno-malarski pod kierownictwem pań: mgr E. Robakowskiej i mgr M. Myśliwiec, a uczniowie klas wojkowych zaprezentowali swoje umiejętności obronne pod przewodnictwem pana mgr. S. Laskowskiego.

wku

DSCF2073

DSCF2074

DSCF2102

DSCF2103

Bookmark the permalink.

Comments are closed.