Wycieczka naukowa profilu multimedialnego LO oraz uczniów Liceum Sztuk Plastycznych do Warszawy
Była to wycieczka tematyczna o tym jak ważne jest dla ns światło i jak wpływa ono na nasze życie. W oparciu o zarejestrowane podczas wycieczki materiały uczniowie pracują nad reportażem na jeden z trzech tematów: 1. Uzdrawiająca moc światła, 2. Światła wielkiego miasta oraz 3. Światło metaforyczne
Pierwszego dnia odbyło się spotkanie z wykładowcami Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Dzięki światłowodom możliwe jest wykorzystanie światła jako nośnika informacji. Z kolei informacjami, obecnymi w przestrzeni medialnej, zajmują się studenci. Pod kierunkiem pracowników naukowych badają, w jaki sposób media wpływają na nasze postrzeganie rzeczywistości.
Szczególnie istotne było dla nas spotkanie w Centrum Analiz Medialnych oraz Laboratorium Badań Medioznawczych.
Obie pracownie wyposażone są w najnowocześniejszy sprzęt. Jednym z ciekawszych obszarów badań prowadzonych przez Laboratorium są gry komputerowe, oraz VR. Więcej informacji na: https://www.cam.uw.edu.pl/ oraz https://www.lbm.uw.edu.pl/
Pokazano nam również wirtualne studio telewizyjne, służące do nauki dziennikarstwa telewizyjnego
oraz studenckie radio „Campus” ,nadające 24 godziny na dobę.
Światłowody to w pewnym sensie niezwykle cienkie szklane rurki o przekroju nieprzekraczającym średnicy ludzkiego włosa. Wiele lat temu w czasach PRL-u światło „zamknięte” w szklanych rurach służyło do ozdoby ulic. Istnieje w Warszawie bardzo klimatyczne miejsce , w którym takie relikty przeszłości można jeszcze zobaczyć. Jest to Muzeum Neonów.
Drugi dzień rozpoczęliśmy od wizyty w prywatnej telewizji „Puls”.
Pokazano nam telewizyjną „kuchnię” i proces powstawania programów od nagrania do emisji.
Następnie uczestniczyliśmy w warsztatach, które poprowadzili dla nas pracownicy legendarnej Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych przy ulicy Chełmskiej.
Po południu mogliśmy doświadczyć naprawdę silnych emocji, których dostarczyli nam aktorzy występujący w musicalu „Romeo i Julia” w Teatrze Buffo. W przedstawieniu wykorzystano spektakularne efekty wizualne, stworzone przez grafików komputerowych z firmy „Platige Image”.
Zobacz oficjalny zwiastun:
Kolejny, trzeci i ostatni dzień wycieczki był w znacznej mierze poświęcony metaforycznemu znaczeniu światła.
Przed południem spotkaliśmy się z reżyserem Krzysztofem Zanussim, który zaprosił nas do swojego domu w Laskach. Prof. Krzysztof Zanussi to ważna postać polskiej kultury. Jest reżyserem filmowym, teatralnym i operowym. Jest też znakomitym scenarzystą, pisarzem oraz wykładowcą uniwersyteckim.
Reżyser oprowadził nas po swoim domu i ogrodzie. Opowiedział historię swojej rodziny a następnie, częstując nas pomarańczowym napojem i pysznymi ciasteczkami z tutejszej piekarni, odpowiadał na nasze pytania.
Po tym spotkaniu gościliśmy jeszcze w Ośrodku dla Dzieci Niewidomych. Mogliśmy się dowiedzieć jak wygląda praca z ludźmi, dla których światło widzialne jest czymś, co muszą sobie wyobrazić. Nasz pobyt w Laskach zakończył obiad przygotowany specjalnie dla nas przez siostry Franciszkanki Krzyża, zajmujące się pracą z ociemniałymi
Przed wyjazdem do Gliwic skorzystaliśmy z ostatniego zaproszenia na tej wycieczce. Było to zaproszenie do głównej siedziby dynamicznie rozwijającej się firmy z branży IT – Platige Image. W spotkaniu oprócz managerek firmy, uczestniczyli również artyści graficy, którzy są autorami wirtualnej, stereoskopowej scenografii do spektaklu „Romeo i Julia”.