Zasady bezpieczeństwa w Internecie.

Zasady bezpieczeństwa w Internecie, o których zawsze, a szczególnie teraz, warto pamiętać.

 1. Uważaj na wszelkiego rodzaju zbiórki zwłaszcza związane z walką z koronawirusem.
 2. Nie klikaj w linki lub załączniki w poczcie elektronicznej, pochodzące z nieznanych źródeł oraz nieposiadające tematu wiadomości – mogą zawierać złośliwe oprogramowanie, przeważnie spakowane (win,rar,zip ) Najlepiej od razu kasuj maile od nieznajomych.
 3. Zabezpiecz komputer i telefon. Używaj dobrego programu antywirusowego, dbaj, by baza wirusów była aktualna.
 4. Czytaj regulaminy!  Samo wejście na niektóre strony oznacza zawarcie  umowy cywilno – prawnej, na mocy której,  automatycznie naliczane są miesięczne opłaty za korzystanie z serwisu. Możesz się zdziwić, gdy dostaniesz kolejny rachunek od swojego dostawcy usług telekomunikacyjnych.
 5. Nigdy nie podawaj nieznajomym swojego prawdziwego imienia i nazwiska, najlepiej posługuj się Nickiem.
 6. Nigdy nie podawaj osobom poznanym w sieci swojego adresu domowego, numeru telefonu i innych tego typu informacji.
 7. Nigdy nie wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć. Nie wiesz, do kogo naprawdę trafią.
 8. Jeżeli wiadomość, którą otrzymałeś/aś  jest wulgarna lub niepokojąca nie odpowiadaj na nią. Pokaż ją swoim rodzicom lub innej zaufanej osobie.
 9. Pamiętaj, że nigdy nie możesz mieć pewności, z kim rozmawiasz w Internecie.
 10. Dbaj o bezpieczeństwo swoich bliskich i znajomych. Nie podawaj nikomu ich danych, nie publikuj zdjęć i filmików bez ich zgody. Nie wiesz, jaki ktoś zrobi z nich użytek.
 11. Kiedy coś lub ktoś w Internecie Cię przestraszy, koniecznie powiedz o tym rodzicom.
 12. Nie wszystkie informacje, które znajdziesz w sieci są prawdziwe. Uważaj na tzw. „fake newsy”. Korzystaj z portali uznanych za oficjalne i powszechnie zaufane. Nie rozsiewaj plotek publikowanych przez znajomych. Wszystkie oficjalne informacje dotyczące obecnej sytuacji znajdują się na stronach instytucji rządowych zawierających rozszerzenie: „gov.pl” lub w serwisach instytucji lokalnych.
 13. Szanuj innych!  Nie używaj wulgaryzmów. Traktuj wszystkich użytkowników Internetu tak, jak chcesz żeby oni traktowali Ciebie.
 14. Nie dokuczaj innym. Pamiętaj, że hejt to nie krytyka lub wyrażenie swojego zdania, lecz agresja.
 15. Zanim coś wyślesz – pomyśl !Szanuj prawo własności. Jeśli posługujesz się materiałami znalezionymi w Internecie zawsze podawaj ich źródło pochodzenia.
 16. Pamiętaj, że hasła są tajne i nie powinno się ich podawać nikomu. Dbaj o swoje hasło jak o największą tajemnicę. Stosuj tzw. mocne hasła zawierające cyfry, znaki specjalne oraz małe i duże litery.
 17. W okresie zarazy nie organizuj ani nie umawiaj się z innymi na żadne domówki, flash moby i tym podobne imprezy. Publikowane zdjęcia z takich żałosnych wydarzeń nie będą świadczyć o Twojej wyjątkowości, ale za to wiele powiedzą o Twojej bezgranicznej głupocie i nieodpowiedzialności. Szanuj życie i zdrowie swoje oraz wszystkich.

Opracowanie;Krzysztof Sacha,Andrzej Ludera.

Bookmark the permalink.

Comments are closed.